10 C
Albania
Sat, 17 April, 2021

Arti në kohët moderne

Arti është forma që njerëzit të shprejn idetë e tyre, arti e ndihmon imagjinatën të ketë një formë reale. Arti nuk ka kufij dhe dallime fetare. Njerëzit që në kohët e lashta filluan në për shpella të vizatonin ditën e tyre, kafshë të egra, njërës të kopes që i përkisnin, përpjekjet e tyre për mbijetesë, madje dhe historinë e asaj kohë duke përdorur gurë apo sente të ndryshme vizatonin prap mbi gurë.

Arti ndihmojë njerëzit të zhvillohen, të edukohen dhe të mësojnë aftësitë e tyre brenda asaj. Nuk ka patur epokë që na zhvillimi i homo sapiens ( majmuni që supozohet të jetë versioni i parë që i afrohet njeriut) që të mos ketë patur art. Në kohët moderne, atë e gjeni kudo, duke filluar na shtëpia juaj, deri në galeritë më lluksoze në New York ose në Francë.

Art by Armand Muzhaqi.

Shumë njerëz të cilët janë art-dashës ofrojnë shuma marramendëse për një portret, duke shpenzuar miliona euro apo dollarë, vetëm për të bërë për vete një pikturë të mahnitshme të një piktori të famshëm!Disa njerëz në vende të ndryshme e konsiderojnë artin pjesë të fesë dhe kulturës së tyre. Ka vende në për botë që falen përpara një arti ( Qoftë ajo Maria Magdalena ose Mona Liza).

Është e mrekullueshëm sa shumë ka evoluar arti në për botë, sot ka shumë universitete të famshëm që kanë fakultetet, të cilat kanë qindra mijëra studentë që duan të studiojnë dhe të bëhen të famshëm. Akademia e arteve i ofron të gjithve atyre që e adhurojnë, një mundësi për të prekur ëndrrat më të mëdha që kanë brenda vetes. Nuk është nevoja të jesh i pasur apo i zgjuar që të bësh artë. Ajo që duhet është të kesh imagjinatë, oreks për punë dhe përkushtim.

Nga Armand Muzhaqi

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,973FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit