19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Ana Karenina, Leon Tolstoi

Më do? A mund të më dojë ky manekin? Sikur mos të kishte dëgjuar fjalën dashuri, ky nuk

do ta zinte në gojë kurrë atë fjalë. Kështu flet Ana për burrin e vet disa kohë pas martesës metë. Flet për atëburrë, me të cilin më parë ishte shumë e lumtur, e rrethuar nga begatia, luksi,jeta mondane.

Kjo gjë ndodh kur në jetën e saj shfaqet burri bukurosh, Vronski, me të cilinajo dashurohet marrëzisht, madje duke harruar edhe fümijën e vet. Me dashnorin e saj ajondjehet gruaja më e lumtur në botë. Por kjo dashuri e zjarrtë një ditë merr të tatëpjetën. Dhevjen një kohë që i dashuri mërzitet nga bukuroshja Ana dhe hedh sytë nga bukuroshet etjera. Nēna kurorëshkelëse pushtohet nga zhgënjimi i pashërueshëm. Atë e braktis jo vetëmi dashuri, por mbi të gjitha e braktis rinia.

Ajo tani e humbet shpresën për një dashuri të resi ajo me Vronskin, kurse dashurinë e burrit të vet nuk e honeps. Nuk gjen më asnjë kënaqësinë jetë. Madje nuk e do as fëmijën e vet. Në këto rrethana ajo i thotë jetës lamtumirë duke uhedhur në rrotat e trenit.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit