9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Amsterdami i Hollandës, është një qytet që të ngelet i paharrueshëm!

Amsterdam është kryeqyteti i Holandës, i njohur për trashëgiminë e tij artistike dhe kanalet e ujit që kalojnë përmes ndërtesave. Është trashëgimi e shekullit të XVII, kohë kjo e njohur si Epoka e Artë e Amsterdamit.Amsterdami është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i Mbretërisë së Holandës me mbi një milionë e gjysmë banorë. Statusin si kryeqytet e ka të mandatuar me Kushtetutë, edhe pse selia e qeverisë është në Hagë.

Në Epokën e Artë, Amsterdami u ndërtua me plan urbanistik, u hapën shumë kanale dhe qyteti u bë një nga portet më të rëndësishme tregtare në botë. Gjatë kësaj kohe qyteti ishte qendër kryesore për financa dhe diamante.

Në shekujt e XIX dhe XX qyteti u zgjerua, u hapën tre kanalet kryesore, Prinsengracht, Herengracht dhe Keizersgracht,  dhe shumë lagje të reja dhe rrethinat u ndërtuan me plan urbanistik, gjë që i lë përshtypje çdo vizitori derisa shikon Amsterdamin nga aeroplani.

Shumë institucione të mëdha holandeze kanë selinë e tyre në Amsterdam, por edhe shtatë nga 500 kompanitë më të mëdha botërore, përfshirë Philips dhe ING. Si kryeqytet tregtar i Holandës dhe një nga qendrat kryesore financiare në Evropë, ky qytet konsiderohet edhe si “Qendra Botërore e Globalizimit”.Në vitin 2012, Amsterdami u rendit si qyteti i dytë më i miri në botë për të jetuar. Aty ka jetuar edhe e famshmja Anne Frank, e cila mbante ditarin gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe artistët Rembrandt Van Rijn dhe Vincent van Gogh, si dhe filozofi i njohur Baruch Spinoza.

Lagjja më e njohur është Jordaan, ku dikur jetonte shtresa e mesme, ndërsa tashti aty jetojnë holandezët më të pasur. Kanali Rozengracht është arteria kryesore e trafikut nëpër lagje, ndërsa në të dy anët e tij ka shumë galeri, kafene dhe restorante.

Për jetë nate, Amsterdami është një prej qyteteve më mbresëlënëse në botë. Qyteti ka plot kisha e manastire të shekullit të XIII, shumë prej të cilave prej shekujsh janë shndërruar në objekte kulturore, galeri artesh dhe salla koncertesh. Qendra është trashegëmi botërore e mbrojtur nga UNESCO.

Pikë tërheqëse për turistët është edhe Vondelpark, ku ndodhet Kopshti Zoologjik, përplot elefantë, shimpanza e zebra. Aty afër është edhe Akuariumi Planetar, që po ashtu pret qindra mijëra vizitorë gjatë vitit.

Amsterdami ngjanë shumë me Venedikun, por është shumë më i vizituar sesa qyteti italian. Çdo vit aty shkojnë 10-15 milionë turistë të huaj, duke u rënditur kështu si një nga qytetet më të vizituara në rruezullin tokësor. 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit