29.5 C
Tiranë
HomeShëndeti8 shenja të papritura gjatë shtatzënisë që mund të mos i dini

8 shenja të papritura gjatë shtatzënisë që mund të mos i dini

Gjatë shtatzënisë, trupi i njeriut mund të pësojë shumë ndryshime fizike, emocionale dhe psikologjike, aq sa mund të jetë e vështirë të mbahen nën kontroll. Këto ndryshime mund të ndodhin papritur.

Njihuni me disa shenja të pazakonta të shtatzënisë që mund të neglizhohen…

1. Ju zhvilloni nishane në trupin tuaj.

Nishanet e lëkurës mund të zhvillohen kudo në trupin tuaj gjatë shtatzënisë për shkak të ndryshimeve në nivelet e hormoneve ose shtimit të peshës. Këto nishane shpesh zhduken pas lindjes.

2. Ju krijoni pështymë të tepërt.

Pështyma e tepërt, e njohur edhe si ‘ptyalism gravidarum’, shoqërohet me të vjella. Nuk dihet pse ndodh kjo, por disa gra shtatzëna kanë nevojë për gota plastike për të kontrolluar pështymën e tepërt.

3. Ushqimi ka shije metali për ju.

Herët gjatë shtatzënisè, ushqimi mund të ketë shije të thartë dhe metalike, një fenomen i quajtur dysgeusia. Konsumimi i ushqimeve acidike ose shpëlarja e dhëmbëve me kripë ose sodë buke pas larjes mund të lehtësojë këtë shije të tmerrshme metalike dhe të thartë.

4. Ju dhembin mishrat e dhëmbëve.

Ndryshimet në dietën dhe nivelet e hormoneve mund të shkaktojnë dhimbje dhe gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve gjatë shtatzënisë. Kjo sëmundje e mishrave të dhëmbëve do të zhduket, por për të lehtësuar dhimbjen, praktikoni një higjienë të mirë orale me larje të butë.

5. Hunda juaj është e lëngshme.

Riniti i shtatzënisë prek 20% të grave shtatzëna që përjetojnë tështitje dhe rrjedhje hundësh. Këto simptoma të bezdisshme janë të përkohshme dhe mund të trajtohen me stërvitje të rregullt, sprucim hundësh.

6. Ju merret fryma.

Gjatë fazave të hershme të shtatzënisë, ndryshimet në nivelet e hormoneve mund të shkaktojnë gulçim. Për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj gjatë shtatzënisë, praktikoni teknika të frymëmarrjes të kujdesshme.

7. Ju papritmas zhvilloni një ndjenjë të fortë të nuhatjes.

Gratë shtatzëna mund të kenë një ndjenjë të shtuar të nuhatjes ose hiperosmisë, veçanërisht ndaj parfumeve, kafesë, benzinës ose ushqimeve të prishura. Për fat të mirë, hiperosmia është vetëm e përkohshme dhe përfundon pas tremujorit të parë.

8. Ju dëshironi artikuj jo ushqimorë, si gurë ose sapun.

Disa gra shtatzëna kanë raportuar dëshirat për miell misri, oriz të papjekur, shkumës, sapun dhe metal. Nëse keni një dëshirë të papritur për të provuar një copë guri, vizitoni menjëherë mjekun tuaj.

Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje