29.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

7 produkte bukurie të thjeshta që mund t’i bëni vet në kuzhinën tuaj

Të kujdesesh për pamjen tënde kërkon shumë punë dhe në të njëjtën kohë, mund të jetë goxha e kushtueshme.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se, gjatë një jete, gratë harxhojnë 225.360 dollarë për produkte dhe shërbime bukurie dhe burrat shpenzojnë 175,000 dollarë.

Këtu janë disa produkte natyrale që mund t’i bëni në shtëpi për të kursyer para dhe për t’u dukur të mahnitshme:

1. Zbardhues natyral i dhëmbëve

Soda e bukës ka një efekt të provuar të zbardhjes së dhëmbëve dhe ju mund ta bëni atë në shtëpi.

Do t’ju duhen:

▪ 1 lugë gjelle sodë buke
▪ Ujë

Thjesht përzieni sodën me ujë për të përftuar një masë. Pastaj aplikoni përzierjen në dhëmbë. Lëreni për 1-2 minuta dhe lajeni. Do të duhet ta përsërisni këtë çdo ditë për të parë rezultat.

2. Pastrues natyral i pikave të zeza

Soda e bukës është shumë e mirë për të thithur lëkurën e vdekur dhe bakteret dhe për të hequr pikat e zeza, kështu që patjetër duhet ta provoni këtë në shtëpi.

Do t’ju duhen:

▪ 1 lugë gjelle sodë buke
▪ Ujë

Përziejini përbërësit. Aplikojeni masën e përftuar në hundën tuaj dhe lëreni të thahet plotësisht. Lëreni për 10-15 minuta dhe më pas lajeni.

3. Dylli i bërë me sheqer në shtëpi

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr qafe qimet e padëshiruar në trupin tuaj dhe është shumë e thjeshtë për t’u bërë në shtëpi!

Do t’ju duhen:

▪ 2 gjysmë gota sheqer pluhur
▪ 1/2 filxhan lëng limoni
▪ 2 gota ujë

Përziejini të gjithë përbërësit dhe ngrohini për 8-10 minuta derisa përzierja të kthehet në ngjyrë gold. Pastaj lëreni të ftohet, do të bëhet ngjitës si dylli. Mbajeni në frigorifer dhe merreni kur të jeni gati për ta përdorur. Përhapeni dyllin duke përdorur majat e gishtave dhe tërhiqeni butësisht në drejtim të rritjes së qimeve.

4. Balsami i buzëve i bërë në shtëpi

Do t’ju duhen:

▪ 2 lugë xhelatinë me mjedër
▪ 2 lugë vaj kokosi
▪ 3-4 pika vaj esencial limoni

Ngrohni vajin e arrës së kokosit në mikrovalë për 20 sekonda, pastaj shtoni miksin e xhelatinës me mjedër dhe i përzieni së bashku. Lëreni përzierjen përsëri në mikrovalë derisa xhelatina të shkrihet, pastaj shtoni vajin esencial të limonit dhe përziejeni atë. Mbajeni në frigorifer derisa të ngurtësohet.

5. Skrab i freskët i bërë në shtëpi

Siç mund ta dini, kastravecët janë plot me antioksidantë dhe kanë një efekt të mirë qetësues në lëkurë. Së bashku me aromën e freskët të mentës, krijohet një pastrues i shkëlqyeshëm për trupin, të cilin mund ta bëni në shtëpi.

Do t’ju duhen:

▪ 1/4 kastravec
▪ 3/4 filxhan sheqer të bardhë
▪ 2 lugë vaj kokosi
▪ 8-10 pika vaj esencial mente

Grijeni kastravecin në një rende të imët, shtoni sheqerin dhe vajin e kokosit dhe i përziejini së bashku në një mikser. Shtoni vajin e mentës, ruajeni përzierjen në një enë dhe vendoseni në frigorifer.

6. Pastrues natyral i grimit

E vetmja gjë që ju duhet vaji i kokosit! Thjesht aplikojeni butësisht në fytyrën tuaj dhe lëreni për 10 minuta para se ta shpërlani.

Do të pastrojë dhe hidratojë lëkurën tuaj si asgjë tjetër dhe nuk do ta bëjë të si pastruesit e tjerë të blerë nga dyqani.

7. Parfum natyral i bërë në shtëpi

Pse të mos përpiqeni të bëni parfumin tuaj absolutisht natyral në shtëpi? Sidomos kur është kaq e thjeshtë dhe do të zgjasë vetëm disa minuta!

Do t’ju duhen:

▪ 10-12 pika vaj esencial (trëndafil, livandë, etj.)
▪ vaj kastori (jojoba, bajame)
Një shishe me spërkatës

Thjesht përzieni të gjithë përbërësit dhe vendoseni përzierjen në një shishe me spërkatës. Përdoreni sa herë që keni nevojë për pak aromë të gjatë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit