8.5 C
Tiranë
HomeSport7 mëkatet e Real Madridit të Ancelottit!

7 mëkatet e Real Madridit të Ancelottit!

A është Real Madridi në një krizë apo është vetëm një pengesë në rrugë? Pse u rrëzuan pas një fillimi kaq të ndritshëm të sezonit nën Carlo Ancelotti?

Disa nga problemet që kishin ekzistuar nën Zinedine Zidanen tani janë kthyer pasi janë harruar shkurtimisht, ndërsa të tjerat kanë rrjedhur drejtpërdrejt nga disa nga vendimet e çuditshme të Ancelottit.

Mesfusha më e mirë në botë?

Ancelotti ka thënë vazhdimisht se ai ka mesfushën më të mirë në botë te Real Madridi. Ai ka shumë mundësi dhe konkurrencë, por thelbi i zakonshëm nuk ka qenë në maksimumin e tij këtë sezon. Casemiro është jashtë formës, Toni Kroos sapo është kthyer nga lëndimi dhe Luka Modric nuk mund t’i kontrollojë të gjitha vetë.

Fede Valverde , Eduardo Camavinga dhe madje edhe Marco Asensio kanë treguar disa shenja pozitive kur kanë luajtur.

Një problem i ri i çekuilibrit

Ky është i ri. Zidane e kishte të qartë skuadrën që kishte, por Ancelotti ka dashur të bëjë ndryshime. Ata po shënojnë gola, por gjithashtu po pranojnë dhe nuk mund ta marrin topin nga kundërshtarët aq shpejt sa do të dëshironte italiani.

Problemet e shënimit të golave

Los Blancos po shënonin për argëtim në fillim të sezonit, por ata kishin pasur probleme vonë me Villarrealin, Sherifin dhe Espanyolin. Ata janë shumë të varur nga Karim Benzema për t’i bërë gjërat të ndodhin, me veprimet e tij mbështetëse që janë ngadalësuar përsëri.

Lëndimet vazhdojnë

Real Madridi i Zindanes ka pasur 50 lëndime sezonin e kaluar, një rrugë të gjatë më shumë se kushdo tjetër që konkurron për titullin. Ato shqetësime kanë vazhduar dhe Ferland Mendyn që ende nuk e ka bërë një paraqitje këtë sezon, ndërsa Dani Carvajal, Marcelo, Dani Ceballos dhe të tjerë kanë pasur shqetësime. Edhe Isco, Marco Asensio dhe Mariano Diaz kanë gjithashtu.

Ndryshimet e vazhdueshme

Ancelotti vazhdon të bëjë ndryshime në ekipin e tij, dhe kjo ka çuar në një konfuzion të vogël.

Camavinga ka luajtur në pozicione të ndryshme, Kroos ka marrë rolin e Casemiros, dhe David Alaba ka luajtur tashmë në disa vende.

Nacho Fernandez është një tjetër që është zhvendosur, ashtu si Lucas Vazquez dhe madje edhe Fede Valverde.

Hazard nuk është zhvilluar

Një nga synimet e Ancelottit ishte të merrte më të mirën nga Eden Hazard, por kjo nuk ka ndodhur ende. Ai ka pasur fillimin e tij më të mirë të një sezoni në klub, por ai ende nuk do të hyjë në formacionin startues. Ancelotti ka qenë i qartë se Nr.7 ka nevojë për një paraqitje të madhe për të ndërtuar besimin e tij.

Qëndrim apo fokus?

Skuadra e Ancelottit ka pranuar gola për shkak të gabimeve në këtë sezon, dhe kjo u pa edhe kundër Sherifit. Ai tha se lojtarët e tij nuk ishin mjaft agresivë, por pyetjet duhet të bëhen në fokusin e lojtarëve.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment