5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimKuriozitete7 farërat e frutave që ne zakonisht i hedhim, por konsumimi i...

7 farërat e frutave që ne zakonisht i hedhim, por konsumimi i tyre ka shumë benefite!

Frutat janë një nga përbërësit më të mirë për t’u konsumuar. Përveç që janë të shijshme dhe të ëmbla, ato janë gjithashtu të mbushura me një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese që janë thelbësore për shëndetin tonë në përgjithësi.

Meqenëse fruti punon si një shtresë mbrojtëse për farën, konsumimi i farës ka disa përfitime edhe për shëndetin tonë. Njihuni me listën e farërave që duhet të përfshini në rutinën tuaj të të ngrënit për të qenë në shëndet të mirë fizik dhe mendor.

1. Farat e shalqirit për lëkurë më të mirë.

Shalqiri i ëmbël dhe freskues është një frut super i ftohtë që na kujton verën dhe të gjitha ndjenjat e lumtura që vijnë me të. Ne kemi marrë zakon të heqim farat e errëta para se të hamë frutat, por a e dimë me të vërtetë atë që na mungon? Farat e shalqirit janë plot me vitaminë C dhe antioksidantë të përdorur kryesisht për të trajtuar aknet dhe për të ndihmuar në lëkurë më të mirë në përgjithësi. Farat e shalqirit mund të piqen, mund t’i vendosni pak vaj ulliri dhe pak kripë para se t’i piqni në furrë. Ato kanë shije të mahnitshme.

2. Farat e papajës për një sistem tretës të shëndetshëm.

Përveç shijes së mrekullueshme, papaja është një frut ushqyes dhe përfitimet e saj janë të njohura pa mëdyshje. Ashtu si frutat e tjera, ne i hedhim farat para se t’i hamë. Pak e dimë, por farat e papajës janë të pasura me enzimën e njohur si papain, e cila ndihmon në rritjen e aftësive të tretjes. Në fakt, është e mirë për sistemin tuaj tretës dhe shëndetin në përgjithësi. Mund t’i ruani dhe t’i përdorni si erëza për sallatat tuaja.

3. Farat e shegës për humbje peshe.

Ky frut i ftohtë përmban shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Farat, nga ana tjetër, janë një dozë e madhe e shëndetit të mirë dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, sipas specialistëve të humbjes së peshës. Për të shijuar përfitimet e farave të shegës, sigurohuni që t’i përfshini në vaktet tuaja për humbje peshe.

4. Farat e avokados për shëndetin kardiovaskular.

Disa hulumtime kanë vërtetuar se farat e avokados janë një burim jashtëzakonisht i mirë për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Kur copëtoni një avokado, qëroni lëkurën ngjyrë kafe para se ta lini të thahet, pastaj vendoseni farën tuaj në një blender derisa të formojë një pluhur që mund të përdoret për ‘smoothie’ ose çajra.

5. Farat e portokallit për një nxitje të energjisë.

Farat e portokallit mund të përshpejtojnë nivelin e energjisë në trupin tonë. Farat e portokallit mund të konsumohen gjatë ngrënies së portokalleve ose të shtrydhura si lëng pijeve për një rritje të energjisë.

6. Farat e dardhës afrikane për dhëmbë të shëndetshëm.

Dardha afrikane është një frut që zotëron një larmi të vetive medicinale, farmakologjike dhe biologjike që janë shumë të dobishme për shëndetin e njeriut. Nga ana tjetër, farat janë të pasura me sasi të larta lëndësh ushqyese, përfshirë kalciumin që kontribuon në rritjen dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm.

7. Farat e frutave të pasionit për shëndetin mendor.

Fruti i pasionit është një frut i purpurt/i verdhë, i artë i njohur për shijen e tij dhe përfitimet shëndetësore. Por kush e dinte që farat mund të jenë po aq të dobishme për shëndetin tonë sa frutat? Farat e frutave të pasionit janë të pasura me magnez, i cili mund t’i ndihmojë njerëzit të menaxhojnë nivelet e tyre të ankthit.

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera