20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

5 Erëza që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit dhe ekuilibrit shpirtëror

Erëzat janë ushqime të fuqishme që nuk janë vetëm për të pasuruar më tej shijen e ushqimit, por shërbejnë edhe në shumë mënyra të tjera. Shumë kuzhina botërore njohin dobinë e erëzave në përmirësimin e shëndetit dhe më të famshmet ndër to janë sigurisht kuzhina indiane dhe varietet e ndryshme të kuzhinës të Amerikës Jugore, megjithëse kemi shembuj të ngjashëm shumë më afër.

Në botën shpirtërore, lidhja midis bimëve dhe natyrës është aq e fortë sa shpesh thuhet se ajo zotëron veti magjike që kanë një efekt të dobishëm në shëndetin tonë. Këtu janë disa gjethe magjike…

Angelica

Rrënja e bimës Angelica ndihmon në tretjen dhe për shkak të aromës së saj karakteristike dhe të fortë, përdoret gjithashtu në përgatitjen e pijeve alkoolike si dhe në prodhimin e qirinjve. Ekstrakti i rrënjës së angelica-s përdoret gjithashtu për të pastruar dhe mbrojtur nga energjitë negative.

Borziloku

Borziloku përveç se është një erëz shumë e përdorur (sidomos në gjellë, makarona dhe salltë) ka edhe veti të forta shpirtërore dhe shëruese dhe zakonisht përfaqëson paqen, lumturinë, dashurinë dhe mbrojtjen.

Dafina

Gjethja e dafinës është përdor gjithashtu nga romakët dhe grekët e lashtë dhe sot dafina është një erëz e përdorur në shumë kuzhina botërore. Sa i përket përbërësit të saj shpirtëror dhe magjik, dafina konsiderohet se ngjall sukses, mençuri dhe prosperitet në përgjithësi. Sa i përket ëndrrave, gjethet e dafinës në to përfaqësojnë një udhëzues që udhëzon ëndërruesin drejt qëllimeve të tij, prandaj është mirë të vendosni një fletë dafine nën jastëk.

Kopër

Pavarësisht nëse e konsumoni të freskët apo të thatë, kopra është një erëz e shkëlqyer dhe e shijshme që shkon mirë me sallatat e lakrës ose kastravecit dhe shkon shumë mirë me makarona të ndryshme, si dhe pjata me bazë mishi ose perimesh. Gjithashtu, kopra besohet të ketë një efekt pozitiv në shëndet dhe ndjenjën e lumturisë.

Mente

Mentja ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, stimulon oreksin dhe tretjen dhe në botën shpirtërore shoqërohet me ndjenja gëzimi, pastrimi dhe dashurie të pafund.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit