24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

5 gabimet që bëjmë me flokët dhe na tregojnë më të mëdha në moshë!

Askush nuk ka dëshirë të duket më i madh në moshë, dhe lufta për të ulur sadopak vitet që kemi mbi supe duket se do të jetë e përjetshëm. Por ndonjëherë një ngjyrë e gabuar në flokë mund të na rrisë disa vite më shumë në dukje, ndaj ngjyra e flokëve duket se luan një rol tejet të rëndësishëm në freskinë e imazhit.

Çdo grua ka një ngjyrë ideale të flokëve që nxjerr në pah bukurinë e saj dhe fsheh disa nga papërsosmëritë e saj. Në këtë pikë gjyrat e tjera kanë efektin e kundërt dhe ato përfundojnë në theksimin e vijave të holla ndërsa “fshehin” tiparet më të mira të fytyrës. Dihet mirë se flokët në përgjithësi janë të lidhura me vetëvlerësimin, kështu që zgjedhja e bojës së duhur sigurisht që do të sjellë ndryshimin.

Më poshtë ju paraqesim 5 gabimet më të shpeshta që gratë bëjnë me ngjyrën e flokëve!

Ngjyra shumë e errët

A e keni vërejtur ndonjëherë që, kur një objekt vendoset përpara një sfondi të errët, tiparet e tij duket se janë më të dallueshme? E njëjta gjë ndodh me fytyrën tonë. Kur lyejmë flokët me një ngjyrë uniforme të zezë (pa bërë vija ose theksime, për shembull), “papërsosmëritë” tona, si linjat e imëta, bien në sy. Nëse ju pëlqejnë nuancat më të errëta, atëherë një ngjyrë gështenjë e errët është një alternativë më e mirë se e zeza.

Të përdorësh një ngjyrë shumë larg tonalitetit tënd

Çfarë mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të moshuar: flokët bjonde apo gështenjë? Për fat të keq, përgjigja varet nga disa faktorë që do të përcaktojnë nëse një grua do të duket më e re me njërën ose tjetrën ngjyrë. Ju nuk duhet të ndryshoni në mënyrë drstike ngjyrën tuaj natyrale të flokëve, pasi ndryshimet drastike mund të mos jenë përshtatja e duhur për tonin e lëkurës tuaj, e cila nga ana tjetër do t’ju bëjë të dukeni më të moshuar.

T’i lësh flokët gjysmë të lyera e gjysmë të thinjura

A mendoni se flokët krejtësisht të thinjura apo gri ju tregojnë të plakur? Relaksohuni, ky është vetëm një mit!  Sidoqoftë, disa gra kalojnë një fazë “tranzicioni” dhe urrejnë të kenë rrënjë të bardha ose gri, ndërsa pjesa tjetër e flokëve të tyre janë të lyer. Në realitet, kjo mund t’i bëjë ata të duken më të vjetër. Pra, sugjerimi ynë është të mos i lyeni fare por të guxoni me një prerje pixie të modës, kjo do t’ju bëjë të dukeni shumë më të reja.

Të lini rrënjët pa lyer

Nëse vendosni të mbani flokë të lyer duhet të keni kujdes që të mos i lini rrëjët pa lyer. E dimë që kjo kërkon kujdes dhe takim të vazhdueshme tëk paruekierja, por nëse ju mund të zgjidhni teknika si ombre me të cilat rrënja është gjithmonë më e errët se pjesa tjetër e flokut.

Ngjyra e kuqe

Një ngjyrë e kuqe  e flokëve mund të jetë elegante. Sidoqoftë, mirëmbajtja  mund të jetë e shtrenjtë pasi ngjyra zbehet shumë shpejt dhe flokët tuaj përfundojnë duke u dukur të paqartë. Përveç kësaj, flokët gri kanë tendencë të bien në sy edhe më shumë kur ato janë në kontrast me hije si gështenja e kuqërremtë ose e kuqja burgundy. Një alternativë e sigurt është të zgjidhni bjonde luleshtrydhe, e cila është një hije midis biondes dhe së kuqes – mund të japë një pamje më të ngrohtë dhe të ndritshme në fytyrën tuaj. Për më tepër, meqenëse është një hije më e lehtë, ajo do të fshehë flokët e padëshirueshëm gri shumë më mirë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit