24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

4 të vërteta që nuk i dinit për fëmijët binjakë

Me siguri ka gjëra që nuk i dini për vëllezërit binjakë.

Mirëpo cilat janë ato?

E pabesueshme dhe megjithatë e vërtetë! Binjakët mund të vijnë nga baballarë të ndryshëm.

Çdo muaj lëshohet një vezë që mund të fekondohet nga një spermatozoid. Ndonjëherë, megjithatë, lëshohen dy vezë, secila prej tyre mund të fekondohet nga një spermatozonë tjetër!

Ata mund t’i përkasin racave të ndryshme

Nëse prindërit i përkasin racave të ndryshme, vezët dhe spermatozoidët e tyre përmbajnë mundësinë gjenetike të ngjyrave të ndryshme të lëkurës!

Nënat me binjakë jetojnë më gjatë

Një studim i vitit 2011 zbuloi se gratë që lindën binjakë kishin natyrshëm një rrezik më të ulët të vdekjes sesa gratë që kishin një shtatzëni të vetme. Shkencëtarët ia atribuojnë jetëgjatësinë ζ të këtyre nënave në “shëndetin e tyre më të mirë të lindur”, i cili u mundësoi atyre të krijojnë dhe të lindin binjakë.

Është e mundur të lindësh vëllezër binjakë me një diferencë muajsh mes tyre

Nëse ndodhin komplikime, të tilla si ”uji i parakohshëm te nënat”, foshnjat binjake mund të lindin me javë ose muaj larg!

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit