10.5 C
Tiranë
HomeArgetimPsikologji4 këshilla të dobishme për të qetësuar një mendje me shumë mendime

4 këshilla të dobishme për të qetësuar një mendje me shumë mendime

Qetësoni mendjen dhe trupin tuaj me këto mënyra kreative.

Krijoni mendime  të kundërta

Kur mendoni për mendime negative ose, mendime të padëshiruara, kundërshtojini ato me mendime më të reja, më pozitive. Duket e thjeshtë, por është një mjet i dobishëm që përdoret zakonisht edhe në Terapinë Kognitive të Sjelljes nga psikiatër, profesionistë psikologë dhe terapistë profesionistë.

Njerëzit shpesh përgjigjen automatikisht në situata me negativitet e cila është vetëm një pjesë e mënyrës sesi funksionojnë mendjet tona. Si e tillë, të mësuarit për të zhvendosur mendimet tuaja nga e keqja në të mirë mund të jetë një aftësi shumë e rëndësishme për jetën e përditshme.

Mbani një ditar

Ditari është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rregulluar mendimet tuaja. Por ju duhet ta mbani ditarin në mënyrën e duhur nëse doni që ai të funksionojë në qetësimin e mendjes tuaj me të vërtetë, transmeton ndryshe.

Lidhja midis një mendjeje të zhurmshme dhe frymëmarrjes

Frymëmarrja është e natyrshme dhe automatike, por frymëmarrja e vetëdijshme nuk është. Kur mendimet tuaja janë të zhurmshme, mund të përqendroheni në frymëmarrjen mirë, në mënyrë që të gjitha ato të pushojnë. Shumë herë, kur të pësoni ankth, do të merrni frymë të shpejtë dhe të shkurtër. Në vend të kësaj, përqendrohuni në frymëmarrje të gjatë dhe të ngadaltë.Kjjo metod ka të bëjë edhe me metidimin.

Qeshni

Në momentin e një mendjeje të zhurmshme, mund të jetë e vështirë të gjesh humor në botë. Por të qeshni është shumë efektive. Liron hormonet pozitive dhe pastron mendjen tuaj, duke e mprehur atë dhe duke ju dhënë përqendrim të ngritur. Të qeshni menjëherë ndihmon për të mprehur fokusin tuaj dhe ju lejon hapësirën që të merrni frymë, të mendoni dhe të vlerësoni zgjedhjet tuaja dhe çfarë mund të vijnë prej tyre.

Shkëputni mendjen

Angazhimi i mendjes mund të ju ndihmojë ta qetësoni atë. Ju se si mund ta bëni këtë:

Shikimi i një shfaqje ose filmi

Duke lexuar nje liber

Luajtja e një instrumenti muzikor

Luaj një lojë

Vizatoni

Bërja e jogës

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment