8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

20 misteret më të mëdha, ende të pazgjidhura

 1. Mbretëria e inkave në Amerikën Jugore.
 2. Mbretëria e inkave ka lulëzuar në periudhën midis viteve 1200 dhe 1535 të erës së re. Inkat kanë ndërtuar sistem të zhvilluar të kanaleve për ujitje të të mbjellave të tyre, si edhe qytetin e gurtë në majë të malit të rrëpirët Maçu Pikçu. Është interesante që inkat e kanë ndërtuar qytetin në kohën kur nuk është ditur për rrotën!
 3. 2. Piramidat e Gizës, Egjipt.
 4. Piramida e Kefrenit dhe ajo e Keopsit janë dy nga tri piramidat e lashta në Gizë të Egjiptit. Piramida e Keopsit është më e madhja. Është ndërtuar me më shumë se 2 milionë blloqe gurësh, nga të cilët disa janë të rëndë edhe deri në 9 tonelata. Piramidat janë ndërtuar si varreza hyjnore dhe janë të ndërtuara 2.550 vjet para erës sonë.
 5. 3. Tempulli Maja.
 6. Gjykuar sipas kalendarit të lashtë të popullit maja, dhjetori i vitit 2012 është shënuar si fundi i botës. Ky informacion tashmë një kohë të gjatë u krijon lajthitje arkeologëve. Disa besojnë që majat kanë ditur për apokalipsin dhe që do të ndodhë në dhjetor të vitit 2012, ndërkaq të tjerët thonë kjo është një “gafë” matematikore.
 7. 4. Legjenda mbi El Doradon.
 8. Kjo legjendë rrjedh nga fisi Muisk, i cili ka jetuar në territorin e Kolumbisë së sotme në periudhën nga viti 1000 deri në vitin 1538. Në ceremonitë për zotat e tyre, kryetari i fisit është mbuluar me pluhur ari dhe është hedhur në liqen për ta viktimizuar veten. Kështu ka lindur legjenda mbi qytetin e arit, gjë që i ka nxitur konkistadorët spanjollë të vraponin deri në vdekje në kërkim të tij.
 9. 5. Ishulli i Pashkëve.
 10. Ky ishull gjithashtu i njohur edhe si Rapa Nui, është shumë i izoluar dhe 2.000 milje nga bregdeti i Tahitit. Ardhacakët e parë në këtë ishull kanë qenë polinezianët, të cilët janë ngulitur aty midis viteve 400 dhe 600 para erës sonë. Ata kanë ndërtuar shumë tempuj dhe statuja, të cilat i kanë quajtur Moai. Nuk dihet se si kanë mundur të transportonin ata gurë aq të mëdhenj për ndërtimin e objekteve të tilla.
 11. 6. Trekëndëshi i Bermudeve.
 12. Është një rajon në oqeanin Atlantik midis ishujve të Bermudeve, Floridës dhe Porto-Rikos, për të cilin është karakteristike që aeroplanët dhe anijet humben pa lënë gjurmë. Kjo hapësirë ka marrë emrin sipas kapterit Hjuvel Tompson, i cili bashkë me 27 pilotë të tjerë ka humbur pa gjurmë në një fluturim rutinë në vitin 1945. Shumë thashetheme këto fatkeqësi i përshkruajnë si fuqi mbinatyrore, ndërsa shkencëtarët për gjithë këto thonë se shkaktarë janë uraganet e rrezikshme në rrymat e Gjirit si edhe faktori njeri.
 13. 7. Linjat nazca.
 14. Këto linja mbulojnë më shumë se 490 kilometra katrorë të shkretëtirës së Perusë Jugore. Shumë figura janë të vjetra edhe deri në 2.000 vjet. Është pak e njohur që janë vepra të skalitura në rërë. Disa konsiderojnë se janë të jashtëtokësorëve, të tjerët thonë që format e figurave tregojnë vendet ku gjenden burimet e ujit
 15. 8. Jashtëtokësorët
 16. Rajoni 51, i cili gjendet në liqenin Grum në Nevadën Jugore, është themeluar në vitin 1955, nga aviacioni amerikan si qendër e hulumtimit të tipave të rinj të fluturakeve. Vetë natyra e bazës ushtarake në kombinim me hulumtimin e teknologjisë sekrete dhe të avionëve, u ka ndihmuar teoricienëve të komploteve që aty të bëjnë eksperimente që kanë të bëjnë me udhëtime nëpër kohë, fshehja e NLO-ve dhe autopsitë e jashtëtokësorëve.
 17. 9. Sfinga në Gizë, Egjipt
 18. Sfinga është edhe një mrekulli egjiptiane, e cila ka trupin e luanit dhe kokën e faraonit për të cilën besohet që është e Kefronit, e skalitur nga gurët gëlqeror, andaj ngadalë kushtet klimatike po e prishin. Teoria e popullarizuar mbi zhdukjen e hundës së sfinës është që ushtarët e Napoleonit e kanë qëlluar me top, mirëpo skicat e zbuluara para pak kohësh konfirmojnë që sfinga ka qenë pa hundë edhe shumë kohë para Nepoleonit.
 19. 10. Përbindëshi i liqenit Loh Nes
 20. Sipas folklorit skocez dhe besimit popullor, përbindëshi (Nesi) është krijesë mistike e cila tërheq fëmijët e vegjël në varrezën ujore duke i detyruar që të lundrojnë mbi kurrizin e tij. Përbindëshi i Loh Nesit është bërë i popullarizuar kur tregimi i një dëshmitari okular u bë lajmi kryesor. Për ekzistencën e tij nuk ka fakte të fuqishme, pos një fotografie, për të cilën nuk mund të konstatohet a është e vërtetë apo montazh.
 21. 11. Shatërvani i rinisë
 22. Pasi që Don Huan Ponse de Leon u bë guvernator i Porto-Rikos, më 1509, pas gjashtë vjetësh duke u bazuar në thashethemet indiane, niset në drejtim të veriut në kërkim të shatërvanit të rinisë në ishullin Bimini. Më vonë doli që Bimini në të vërtetë është siujdhesa Florida, ndërkaq shatërvani mbeti i fshehur dhe i panjohur deri në korrik të vitit 2006, kur magjistari i njohur David Copperfield deklaroi që uji në ishullin e tij privat Eksumas ka cilësi shëruese.
 23. 12. Chupacabra
 24. Phylis Canion gjoja në shtëpinë e vet në Kueru, Teksas, mban kokën e kafshës e cila është quajtur Chupacabra. Për ekzistencën e kësaj kafshe të pazakonshme për herë të parë është folur në Porto-Riko në vitin 1995 me konstatimin që i do zogjtë dhe gjakun e dhisë. Megjithatë, biologët fuqishëm kundërshtojnë ekzistencën e saj.
 25. 13. Arka e përgjërimit (Dhjatës)
 26. Arka e përgjërimit në Bibël është përshkruar si arkë e lashtë, e mbështjellë me ar, e cila është ndërtuar për bartjen e tabelave të 10 urdhrave të Zotit. Arka gjoja është bartur nëpër shkretëtirë dhe ka mbetur në Tempullin izraelit deri në shkatërrimin e saj nga Mbretëria e Babilonisë. Se ku gjendet dhe a ekziston fare, deri tani është mbetur mister.
 27. 14. Stonehenge
 28. Stounhenxh (Stonehenge) në rrafshinën Salisburi në Angli është sot i njohur si vend turistik. Mirëpo, konsiderohet që para më shumë se 5.000 vjetësh ky vend ishte përdorur për rituale pagane apo mbase edhe për varreza.
 29. 15. Shtylla e hekurt në Delhi
 30. Kjo shtyllë e hekurt në Delhi është e vjetër 1.600 vjet, e lartë 7 metra, në kompleksin Kutb në Indi. Shtylla e cila 98% është ndërtuar nga hekuri i petëzuar, i mrekullon shkencëtarët për shkak të faktit që tashmë disa vite përballon korrozionin.
 31. 16. Sferat e gurit në Kosta-Rikë
 32. Janë zbuluar në vitin 1940 gjatë një gërmimi të cilin e ka bërë firma Junajted Frut Kompany. Këto sfera të formuara në mënyrë të përsosur nga guri datojnë nga periudha prej e viteve 600 deri 1500 të erës së re. Mendohet që kanë pasur ndonjë kuptim fetar të lidhur me Perëndinë e Diellit.
 33. 17. Mothman
 34. Krijesa antropoide me krahë insekti dhe sy të kuq, është e njohur si Mothman, ka terrorizuar banorët e Point Plezantit të SHBA-së, gjatë viteve ’60 të shekullit të kaluar. Nuk ka dëshmi të bindshme për ekzistencën e saj, pos disa deklaratave gjoja të dëshmitarëve të dokumentuara në librin e gazetarit John Keel – Profecitë e Mothmanit.
 35. 18. Djalli nga Xhersi
 36. Sipas një legjende të para 250 vjetëve, një femër nga Xhersi ka rënkuar me dëshpërim gjatë shtatzënisë së 13-të duke mallkuar: “Le të jetë djall”. Pas lindjes doli që bebja në të vërtetë të bëhet në formë kanguri me krahë.
 37. 19. Shpërthimi Tunguska, Rusi
 38. Shpërthimi në Tunguska ka ndodhur në orën 7:14 paraditen e 30 qershorit 1908. Deri në ditët e sotme mbi shkaktarin e shpërthimit që ka shkaktuar rrafshimin përtokë të 80 milionë pemëve në më shumë se 2.100 kilometra katrorë po bëhen debate të ashpra. Shumica thonë që shkaktari është meteoriti, apo një pjesë e tij, ndërsa të tjerët thonë që shkaktar i shpërthimit ka qenë vrima e zezë apo jashtëtokësorët.
 39. 20. Qyteti i humbur Atlantida
 40. Qytetin e humbur Atlantida për herë të parë e ka përshkruar para 2.400 vjetësh Platoni, i cili thotë që ai ishull është shtëpi e civilizimit të zhvilluar. Legjenda thotë që është përmbytur për shkak të tërmetit, derisa interpretimet e mëvonshme thonë që qyteti është mbretëri nënujore të cilin e mbrojnë sirenat. Disa dëshmi të  thonë se qyteti gjendet diku në rrethinën Qipros në Mediteran.
Artikulli i mëparshëmCili është oqeani më i madh në botë?
Artikulli tjetërPse kemi frikë?

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit