9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

20 fakte të çmendura rreth botës

 1. Mjalti nuk prishet kurrë. Jo pas një viti, jo pas dy – kurrë.
 2. Kandil deti Turritopsis Nutricula është i vetmi organizëm i njohur në Tokë i cili është biologjikisht i pavdekshëm.
 3. Zemra e një balene blu është aq masive sa që një qenie njerëzore mund të notojë nëpër arteriet e saj.
 4. Për çdo person në botë ka rreth 1.6 milion milingona. Pesha e përgjithshme e të gjithë këtyre milingonave është e barabartë me peshën e kombinuar të popullatës njerëzore në botë.
 5. Një oktapod ka tre zemra.
 6. Fillimisht, Feng shui ishte arti i zgjedhjes së një vendi të përshtatshëm për një varr.
 7. Në Saturn dhe Jupiter, shiu bëhet nga diamante.
 8. Leximi në ndriçim të dobët ose përdorimi i një kompjuteri në errësirë ​​nuk ka në të vërtetë ndonjë efekt negativ në vizionin tuaj.
 9. Universiteti i Oksfordit është më i vjetër se Perandoria Aztec.
 10. Në Qipro, Santa Claus quhet Basil.
 11. Askush nuk ka arritur ndonjëherë të zbusë një elefant afrikan.
 12. Imazhi në të majtë është se si duket një qiri kur digjet në Tokë në të djathtë kjo është se si digjet në gravitetin zero, siç shihet në stacionin hapësinor Mir.
 1. Mungesa e gjumit i bën njerëzit të shohin armiq përreth tyre.
 2. Ka dhjetë herë më shumë baktere në trupin e njeriut sesa ka qeliza.
 3. Frankenstein ishte emri i krijuesit dhe jo i përbindëshit.
 4. Macet kanë 27,000 sytha shije. Kjo është katër herë më shumë sesa ato që kanë qeniet njerëzore.Kjo është ajo që duket rëra nën një mikroskop:
 1. Rrudhat që shfaqen në lëkurën e duarve tuaja (pasi të bëni një banjë, për shembull) luajnë një rol të rëndësishëm. Ky fenomen është shkaktuar nga fakti se kur trupi juaj has një sasi të shtuar të lagështisë kupton që mjedisi mund të jetë i rrëshqitshëm. Kështu që lëkura në duar fillon menjëherë të ndryshojë në një mënyrë që do ta bëjë më të lehtë për të kapur sipërfaqe të lëmuara.
 2. Vrima midis hundës dhe buzës së sipërme quhet filtrum. Kjo flakë e vogël është një kujtesë e mbetur e kohës e kaluar në barkun e nënës suaj.
 3. Të dy anët e fytyrës tuaj zhvillohen në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra dhe vijnë për tu takuar në mes të fytyrës tuaj, duke krijuar filtrumin. Kur këto të dyja palët nuk arrijnë të shkrihen siç duhet, gjë që ndodh në një në çdo 750 lindje, rezultati është një copëz.
 4. Zemrat e grave rrahin më shpejt, por zemrat e burrave janë më të mëdha.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit