31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

10 Rregullat për të jetuar më mirë dhe më gjatë!

Nëse dëshironi të jetoni më gjatë, duhet të filloni të kujdeseni për veten sa më shpejt që të jetë e mundur. Filloni me një dietë të shëndetshme, disa aktivitete fizike dhe mësoni të optimizoni kohën tuaj. Ju tashmë e dini që zakonet e këqija, të tilla si pirja e tepërt e alkoolit, mungesa e ushtrimeve fizike ose ushqimi jo i shëndetshëm, mund të çojnë në zhvillimin e shumë sëmundjeve, madje edhe fatale.

Sigurisht, ju mund të bëni diçka për të korrigjuar stilin e jetës tuaj dhe për të jetuar më gjatë. Sekreti qëndron në miratimin e disa zakoneve të mira për të jetuar më mirë dhe më gjatë. Mbani mend, se asnjë zakon nuk konsolidohet brenda disa ditësh, ju duhet të punoni për të çdo ditë për ta bërë atë të tillë.

  1. Mos ha shumë

Nëse doni të jetoni më gjatë, të lini pak ushqim në pjatën tuaj mund të jetë një ide e mirë. Merrni shembullin e japonezëve të vjetër që zakonisht ndalojnë të hanë kur ndihen 80% të ngopur. Kjo i ndihmon ata të plaken më ngadalë. Nga ana tjetër, nëse kufizoni konsumin e kalorive në ato të nevojshme, do të zvogëloni prodhimin e T3, që është një hormon i tiroides që ngadalëson metabolizmin dhe përshpejton procesin e plakjes.

  1. Përmirësoni aktivitetin seksual

Të bësh seks të kënaqshëm dy deri në tre herë në javë mund të zgjasë jetën tënde me të paktën 3 vjet. Me çdo marrëdhënie seksuale konsumohet e njëjta sasi kalorish si me një vrapim 30-minutësh. Çfarë preferoni të bëni? Ju patjetër do të zgjidhni të bëni dashuri. Aktiviteti i rregullt seksual mund të: Ul presionin e gjakut, përmirësojë gjumin, rris mbrojtjen imune, mbrojë zemrën nga fillimi i sëmundjes kardiovaskulare.

  1. Fikni televizorin

Të kalosh shumë kohë para TV mund të ketë efekte shumë negative në shëndet. Njerëzit që shikojnë televizion për 3 ose 4 orë në ditë kanë 46% më shumë gjasa të vdesin sesa ata që e kufizojnë shikimin e tyre në dy orë në ditë ose më pak. Nëse dëshironi të jetoni më gjatë dhe të shikoni televizor, ulni orët që kaloni para kësaj pajisjeje.

  1. Shmangni diellin e tepërt

Ekspozimi i tepërt në diell mund të shkaktojë kancer të lëkurës dhe të rrisë dëmtimin e saj, si dhe rrudha dhe lëkurë të lirshme. Sidoqoftë, ne kemi nevojë për diellin për një cilësi më të mirë të jetës dhe për të marrë vitaminën D që i nevojitet trupit tonë. Nëse deri më tani keni qenë i ekspozuar në diell pa përdorur mbrojtje, mos harroni se nuk është kurrë vonë për të filluar aplikimin çdo ditë të kremit kundër diellit me faktor mbrojtës. Është e rëndësishme që faktori i mbrojtjes të jetë i lartë, 30 ose edhe më shumë. Mos harroni se nuk është vetëm fytyra juaj që është e ekspozuar ndaj diellit. Nëse dëshironi të jetoni më gjatë dhe të ndiheni mirë, duhet të vendosni krem mbrojtës ndaj diellit në të gjitha zonat e trupit që janë të ekspozuara ndaj diellit. Njollat e diellit në duar ose dekolte ju bëjnë të dukeni më të vjetër se sa jeni në të vërtetë.

  1. Mposhtni vetminë

Kërkimet kanë treguar në mënyrë të përsëritur se fakti që nuk mund të mbështetesh në një rrjet të fortë miqsh dhe të afërmish ndikon në jetëgjatësi më shumë sesa pirja e 15 cigareve në ditë ose alkoolizmi. Vetmia është një problem shumë serioz, veçanërisht për njerëzit e moshuar, të cilët rrezikojnë të vdesin më herët ose të zhvillojnë Alzheimer nëse janë vetëm.

  1. Pini me moderim

Konsumi i alkoolit, veçanërisht nëse është i tepërt, mund të dëmtojë seriozisht shëndetin deri në shkurtimin e jetës së secilit individ me 20 vjet. Por, nëse merret në sasi të vogla, alkooli mund të jetë një aleat i vlefshëm, veçanërisht nëse flasim për verë ose birrë.

  1. Hani fruta dhe perime

Përfitimet e konsumimit të frutave dhe perimeve janë të pafundme. Ushqimet jo shtazore mbrojnë veshkat, ju bëjnë më optimistë, përmirësojnë nxirjen tuaj dhe madje luftojnë celulitin. Nuk ju mjafton? Atëherë, frutat dhe perimet gjithashtu mund të luftojnë depresionin, të mbrojnë zemrën dhe të parandalojnë kancerin.

  1. Ushtrimi

Ushtrimet e shëndetshme ditore janë gjëja më e afërt me burimin e vërtetë të rinisë. Sipas një studimi suedez të botuar në BMJ, adoleshentët me muskuj të dobët të këmbëve dhe krahëve rrezikojnë një vdekje të hershme krahasuar me moshatarët me një fizik më të fuqishëm.

  1. Mos pini duhan

Lënia e duhanit është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për shëndetin dhe jetën tuaj. Pirja e duhanit është një faktor i njohur rreziku për shumë sëmundje tipike të moshës së vjetër, shkurton shumë jetën. Por heqja dorë nga pirja e duhanit, nga ana tjetër, menjëherë ofron shumë përparësi. Mos harroni se nuk është kurrë vonë për të hequr qafe këtë ves të tmerrshëm: një studim i botuar në revistën Arkivat e Mjekësisë së Brendshme, të Qendrës Gjermane të Kërkimit të Kancerit ka zbuluar se edhe në pleqëri është e mundur të përfitosh nga një ulje në vdekshmërinë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe tumoret.

  1. Bëni të paktën 6 orë gjumë në natë

Zakoni i të fjeturit midis 6 dhe 8 orë në natë ul gjithashtu rrezikun e vdekjes së parakohshme. Kjo u zbulua nga një studim nga Universiteti i Warwick (MB) dhe Universiteti Federico II i Napolit, botuar në “Sleep”.

Burimi: https://www.wellme.it & Revista “Psikologjia”

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit