11.5 C
Tiranë
KryefaqjaKëshilla10 këshilla se si ta bëni atë t’ju respektojë…

10 këshilla se si ta bëni atë t’ju respektojë…

Nuk ndeshesh shpesh me artikuj se si ta bësh një mashkull të të respektojë. Por ka libra dhe artikuj të pakufizuar se si ta bësh një mashkull të të dojë ose të të dojë më shumë. Kjo është për shkak se ne jemi ushqyer me stereotipin se “burrat duan respekt dhe gratë duan dashuri”.

Madje ka një mori librash që mbajnë këtë titull. Nuk e di për ju, por për mua nuk ka dashuri pa respekt. Ndihem i dashur dhe i nderuar kur jam i respektuar. Pse duhet të dini se si ta bëni atë t’ju respektojë? Sepse një burrë mund të të dojë dhe të mos të respektojë, sepse ata gjithashtu janë bërë të besojnë se gratë duhet të duhen dhe jo të respektohen. Kështu që ju duhet t’i mësoni atij se si t’ju respektojë nëse nuk po e bën këtë. Ju jeni ato që vendosni se si dëshironi të trajtoheni.

Si mund ta bëni atë t’ju respektojë?

  1. Besoni se duhet të respektoheni

Nëse nuk beson se duhet të respektosh, atëherë nuk do të respektohesh. Mos u regjistroni në shkollën e mendimit se gratë duhet të duhen dhe të mos respektohen. Ju duhet të jeni të dashur dhe të respektuar. Unë besoj në dashurinë dhe respektin e ndërsjellë në marrëdhënie dhe martesë.

  1. Mos kini frikë të krijoni mendimet tuaja

E urrej shprehjen ‘grua me mendime’ sepse mbiemri ‘menduar’ përdoret rrallë për një burrë. Pyes veten pse pritet që një burrë të ketë opinione të forta dhe një grua quhet “e mendimit” kur ajo guxon të ketë mendimet e saj. Mos u ngacmoni në heshtje. Jini të mendimit të arsyeshëm. Jini mjaft fleksibël dhe mendjehapur për të marrë parasysh mendimet e njerëzve të tjerë. Të pajtohesh me gjithçka thotë një burrë, sepse dëshiron të dukesh e nënshtruar, nuk do të të sjellë respektin që dëshiron. Nuk po them se duhet të jeni të vështirë të panevojshëm, po them që nuk duhet të keni frikë të krijoni mendimet tuaja (të kundërta). Ju nuk keni pse të humbni veçantinë dhe individualitetin tuaj sepse jeni të dashuruar.

  1. Zotëroni vlera që përcaktojnë standardin tuaj

Nëse nuk mbani qëndrim për asgjë, do të bini për çdo gjë. Cilat janë vlerat tuaja? A i di ai gjërat që ju vlerësoni më shumë dhe nuk do të bëjë kompromis për asgjë? A e di ai se ku nuk duhet të kalojë kufirin me ju? Një burrë ka shumë të ngjarë t’ju respektojë kur kupton vlerat tuaja. Jo vetëm kaq, ai do të respektojë vlerat tuaja. Nëse nuk keni asnjë, atëherë nuk ka asgjë për të respektuar.

  1. Mos hezitoni të shprehni pakënaqësinë tuaj

Shumë zonja ndajnë me mua se nuk ankohen kurrë, pavarësisht se sa i lëndon një mashkull sepse duan të mbretërojë paqja. Seriozisht? Do ta lejoni veten të jeni një rrogoz sepse dëshironi që të mbretërojë një ‘paqe’? Çfarë lloj paqeje do të keni kur të humbisni paqen tuaj? Kur një mashkull nuk e di se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen, ai do t’ju trajtojë ashtu siç di më mirë. Dhe më e mira e tij mund të mos jetë kurrë e mjaftueshme. Nuk duhet të bezdisni, por mos hezitoni t’i tregoni qartë se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen. Një marrëdhënie/martesë ku nuk mund të thoni mendimin tuaj nuk do t’ju bëjë kurrë të lumtur.

  1. Bëhu inteligjent

Burrat respektojnë gratë që janë inteligjente, të cilat mund të japin kontribute domethënëse, gratë me të cilat mund të kenë një bisedë inteligjente, gratë që stimulojnë intelektin e tyre. Ndërsa bukuria juaj mund ta ketë tërhequr atë, inteligjenca juaj do t’ju bëjë argëtues dhe të vlefshëm për të. Një burrë do të respektojë një grua që jep mendime të vlefshme. Ai do të kërkojë mendimet tuaja për gjërat përpara se të marrë vendime, sepse ai e di se ato janë të paçmueshme. Nuk duhet të lidhet gjithçka me pamjen fizike. Investoni edhe në mendjen tuaj. Bëhuni një lexues i zjarrtë. Dini pak për diçka. Jini mendërisht tërheqës. Në këtë epokë ku mund të gjesh pothuajse çdo gjë në internet, nuk mund të përballosh të jesh injorant. Merreni seriozisht zhvillimin personal. Bëjini të gjitha këto për veten tuaj dhe jo për një burrë. Respekti do të vijë duke qenë vetvetja.

  1. Respektoni veten

Sinqerisht, askush nuk mund t’ju respektojë nëse nuk respektoni veten. Respekti për veten kërkon respekt nga të tjerët. Ka disa gjëra që nuk do t’i bëni nëse e respektoni veten. Nëse e respektoni veten, nuk do të bëni gjëra që do të shkaktonin mungesë respekti nga dikush, madje as nga partneri juaj. Për shembull, nëse ofendoni dikë, ka gjasa që të ofendoheni edhe ju. Pra, mos e trajtoni burrin tuaj ashtu siç nuk do të dëshironit t’iu trajtonte. E di që nuk jemi perfektë dhe ndonjëherë bëjmë disa gabime. Megjithatë, kjo duhet të jetë e rastësishme dhe jo një mënyrë jetese.

  1. Mos u fokusoni vetëm te marrëdhënia

Nëse e bëni një burrë ose një marrëdhënie alfa dhe omega të jetës suaj, nuk do të respektoheni sepse asnjë mashkull nuk dëshiron përgjegjësi. Keni ndonjë gjë tjetër për të jetuar përveç një lidhjeje? Keni një pasion apo diçka tjetër për të cilën keni gëzim? Do ta mbytni një mashkull nëse gjithçka për të cilën jetoni është marrëdhënia juaj me të.

  1. Bëhu një grua që burri ka frikë ta humbasë

Një burrë do t’ju respektojë nëse ka frikë të të humbasë, dhe kjo është nëse ju jeni zonja e ëndrrave të tij, nëse i shtoni vlerë jetës së tij në një mënyrë që asnjë grua tjetër nuk mundet.

  1. Mos e krahasoni veten me femra të tjera

Ndoshta ka gjëra që nuk i pëlqeni te vetja dhe mund të ketë gjëra që i admironi te femrat e tjera, por duke e krahasuar vazhdimisht veten me femra të tjera në prani të mashkullit tuaj tregon se jeni të pasigurt dhe kjo nuk është një mënyrë për të fituar respektin e tij.

  1. Është në dorën e tij

Për shkak se jeta nuk është bardh e zi, ju mund t’i bëni të gjitha këto gjëra dhe një mashkull do të vazhdojë të zgjedhë të mos ju respektojë. Ju mbetet të vendosni t’i jepni fund ose të vazhdoni të mos respektoheni.

Burimi: Revista “Psikologjia”

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera