12.5 C
Tiranë
HomeArgetim10 Fakte interesante për botën

10 Fakte interesante për botën

10 Faktet interesante nga Bota:

1. Franca është vendi më i vizituar në botë

2. Çuditërisht Australia është vendi me më shumë obezë në botë që nga viti 2012 me një normë 26 përqind të obezëve

3. Nuk ka orë në kazinotë e lojërave të fatit në Las Vegas

4. Honolulu është i vetmi vend në Shtetet e Bashkuara që ka një pallat mbretëror

5. Spanja konsiderohet vendi më malor në Evropë dhe ka mbi 8000 km plazhe

6. Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë gjuhë zyrtare

7. Një e treta e të gjitha aeroporteve në botë janë të vendosura në SH.B.A.

8. Mexico City po fundoset me një normë prej 10 cm në vit, 10 x më shpejt se Venecia

9. Arabia Saudite është i vetmi vend në botë që nuk ka lumenj

10. Është përfolur se Muri i Madh mund të shihet nga hapësira, por në fakt nuk mundet

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment