11.2 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

🏁Super cars made in Albania đŸ‡ŠđŸ‡±

Shqiptari Qendrim Thaqi njihet gjerë në fushën automotive për disajnet e tij të çmendura sidomos të supermakinave. Ai u bë i famshëm nga një render i Porsche 9RE 3 vite më parë. Por tani synimet e tij janë më lartë, duke dizenjuar supermakinën e tij të parë që ai pretendon mos ta lëjë thjesht në render. Ai do që ta kthejë në një realitet nëpërmjet kompanisë së tij Arrera Automobili.

Arrera Automobili ©

Sipas Thaqi-t, pas kompletimit të projektit të tij, kjo makinë do të kthehet në supërmakinën e parë shqiptare sipas standarteve ndërkombëtare. Edhe pse dizajni i makinës është bërë plotësisht nga Thaqi, ai shprehet se ka pas tij një grup inxhinierash dhe specialistësh. Supermakina shqiptare duket se ka detaje në trup nga makinat italiane dhe ka masivisht përdorim fibre karboni.

Super cars made in Albania. www.klikoje.com ©

Pas dizajnit, fshihet një fuqi marramëndëse prej 850 kuaj fuqi nga një motor LT2 V8 6.2L me dy turbo, kombinuar me një kamio automatike Tremec me 8 marsha, që i jep një shpejtësi maksimale prej 375 km/h ndërsa 100km/h për 2.7 sekonda.

Great design by QĂ«ndrim Thaqi CEO. ARRERA AUTOMOBILI

Në këtë pikë Illyrian Pure Sport është thjesht një vizion, por në pak vite mund të kthehet në realitet.

Dhe disa detaje ekluzive që ne sot ju japim këtu me aprovimin e ARRERA AUTOMOBILI:

Performance
Maximum Speed 375 km/H.


Acceleration Time (0-100 Kmph) : 2.7 sec 0-100


Transmission


Transmission Type Automatic 8-speed Tremec M1L dual-clutch
Drive Type All Wheel Drive (AWD)
Steering
Steering Type Power
Steering Gear Type Rack and pinion
Minimum Turning Radius 38.1 ft

Suspensions

Front Suspension Short/Long Arm
Back Suspension Short/Long Arm
Dimensions And Weight
Long Meters 4,63 m
Weider Meters 1,93 m
High Meters 1,23 m
Kerb Weight 1,255 Kg

Tyres

TyresSize
Front Tire Size: Michelin PilotÂź Sport 4 S
Reifen vorne Te para Brixton 20″

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

QĂ«ndro i lidhur

10,984FansaPĂ«lqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit